תיק המעקב: טזארו חתמה על הסכם מסחור עם טקאדה לשיווק ופיתוח התרופה נירפריב

כשלושה חודשים לאחר שהחלה לשווק את התרופה נירפריב לטיפול בסרטן השחלות, טזארו חתמה על עסקת מסחור משמעותית עם ענקית התרופות היפנית טקאדה.

טזארו (סימול: TSRO) נמנית על תיק המעקב של ביולוג.

במסגרת ההסכם נקבע כי טקאדה תקבל את הזכויות לשיווק התרופה נירפריב, המשווקת בארה"ב תחת השם המסחרי זג'ולה, לכל סוגי גידולי הסרטן ביפן ולכל גידולי הסרטן (למעט סרטן הערמונית) בדרום קוריאה, טאיוואן, רוסיה ואוסטרליה.התרופה של טזארו לא מאושרת כרגע לשיווק במדינות אלו.

התרופה נירפריב היא מעכב לאנזים פארפ (PARP) המסייע לתקן נזקים ב-DNA  של תאי הסרטן, שנוצרים בטיפול הכימותרפי. באמצעות עיכוב הפארפ, התא הסרטני מתקשה לתקן את הנזק והוא עובר אפופטוזיס (מוות של התא).

בתמורה לזכויות לפיתוח ושיווק התרופה, טזארו תקבל מקדמה בהיקף של 100 מיליון דולר מטקאדה ותהיה זכאית למענקים נוספים בגין אבני דרך בהיקף של עד 240 מיליון דולר. טזארו תהיה זכאית גם לתמלוגים ממכירות התרופה שתרשום טקאדה בשיעור דו ספרתי.

יתרון על המתחרות

באפריל האחרון החלה טזארו לשווק את התרופה זג'ולה בארה"ב לטיפול בסרטן השחלות. זג'ולה אינה התרופה היחידה המשתמשת במעכב פארפ במלחמה בסרטן השחלות. התרופה מתחרה בענקית התרופות הבריטית אסטרה-זנקה (AZN), שמשווקת את התרופה לינפרזה ובתרופה רוברקה, שפיתחה קלוויס אונקולוג'י (CLVS), גם היא בתיק המעקב של ביולוג.

הבחירה בתרופה של טזארו על פני מתחרותיה אינה מפתיעה. נכון להיום, התרופה של טזארו היא מעכב הפארפ היחיד שמאושר כטיפול מונע על מנת להפחית את הסיכון לחזרת המחלה. טזארו מבודלת ממתחרותיה גם באוכלוסיות החולות בהן היא מורשית לטפל.

התרופות של אסטרה-זנקה וקלוויס מאושרות לטיפול רק בחולות סרטן שהתגלה בהן מוטציה בגנים BRCA1/BRCA2. גנים אלו מונעים התפתחות גידולים סרטניים, כך שאם אחד מהגנים פגום, קיים סיכון גבוה לחלות בסרטן השחלה, השד או הערמונית. לעומתן, התרופה של טזארו מאושרת לשיווק בסרטן השחלות גם בנשים בהן לא התגלתה המוטציה.

לניתוח מלחמת הפארפ בביולוג לחצו כאן

 

האמור בכתבה אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושאי הכתבה.

 

2017-07-27T09:54:08+02:0027 ביולי 2017|Categories: סרטן|Tags: , , , , , , |
נגישות