ניתוח חברת פרוטליקס (PLX)

אנליזה מקיפה על ההזדמנויות העומדות בפני פרוטליקס וסיכויי ההצלחה של החברה

לחברת פרוטליקס (Protalix) פלטפורמה ייחודית לייצור תרופות ביולוגיות בתאי צמח. הטכנולוגיה של החברה זכתה לגושפנקא מצד מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), לאחר שהתרופה אלליזו (Eleyso) שפיתחה פרוטליקס אושרה לשיווק בארה"ב. עם זאת, פרוטליקס ושותפתה בשיווק התרופה, ענקית התרופות האמריקאית פייזר, נכשלו בשיווק התרופה ונתח השוק שלה בארה"ב מסתכם באחוזים בודדים. בינואר 2015 החברה שינתה אסטרטגיה והחלה להתמקד בפיתוח מוצרים שבהם יכול להיות לה יתרון תחרותי מובהק. אינדיקציה משמעותית ראשונה להצלחת המהלך התקבלה באפריל השנה עם פרסומן של תוצאות חיוביות בניסוי קליני שלב 2, שערכה פרוטליקס בתרופה לטיפול בסיסטיק פיברוזיס.

  • עיקר השווי של פרוטליקס מבוסס על פוטנציאל ההכנסות מהתרופה אלליזו לטיפול במחלת הגושה. לפרוטליקס הסכם אסטרטגי עם משרד הבריאות בברזיל במסגרתו הוסכם כי המדינה תרכוש את התרופה אלליזו מפרוטליקס. היקף המכירות השנתיות של המוצר במדינה מוערך בכ-40 מיליון דולר.
  • הכישלון בשיווק התרופה לגושה מקרין על האופן שבו מתומחר הפוטנציאל של צנרת התרופות בפיתוח והטכנולוגיה של החברה. לפרוטליקס שלושה מוצרים בניסוים קליניים עם שוק פוטנציאלי של מיליארדי דולרים:

    1. PRX-102 – אנזים חלופי שנמצא בניסוי קליני שלב 3 לטיפול במחלה פברי. תוצאות מניסוי שלב 2 שביצעה פרוטליקס בתרופה מרמזות על כך שלמוצר יעילות עדיפה על המוצרים הקיימים בשוק והסתברות גבוהה לקבלת אישור שיווק.
    2. PRX-110 – תרופה משופרת לתרופה פולמוזיים (Pulmozyme) של רוש-ג'ננטק. באפריל האחרון פרסמה פרוטליקס תוצאות סופיות מניסוי שלב 2 בתרופה שהצביעו על יעילות גבוהה מזו של הפולמוזיים, המפחיתה את הצמיגות בריאות של חולי סיסטיק פיברוזיס ובכך מונעת חסימות בדרכי הנשימה.
    3. OPRX-106 – חלבון antiTNF הניתן בבליעה ומיועד לטיפול במספר התוויות. התרופה של פרוטליקס מפותחת כגרסה משופרת לתרופה אנברל, המשמשת בעיקר לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית, פסוריאזיס ודלקת חוליות מקשחת. בשונה מהאנברל הניתנת בזריקה, התרופה של פרוטליקס ניתנת באמצעות הפה. ההתוויה הראשונה שפרוטליקס בחרה לתקוף באמצעות PRX-106 היא קוליטיס כיבית – שוק אותו מעריכה החברה בכ-5.5 מיליארד דולר.

  • פרוטליקס תנסה לחתום ב-2017 על הסכם מסחור. תוצאות הניסוי המעודדות מניסוי שלב 2 שביצעה פרוטליקס בתרופה לסיסטיק פיברוזיס עשויות להוליד הסכם מסחור עד סוף השנה. במחצית השניה של 2017 צפויה פרוטליקס לפרסם תוצאות סופיות מניסוי שלב 2 בקוליטיס כיבית, כשתוצאות חיוביות יסללו את הקרקע להסכם מסחור נוסף. כמו כן, פרוטליקס תנסה לחתום על הסכם לשיתוף פעולה עם הקרן לסיסטיק פיברוזיס, שיסייע במימון המשך הניסויים הקליניים בהתוויה.
  • בדצמבר האחרון השלימה פרוטליקס מהלך פיננסי משמעותי, שאפשר לה לדחות את פירעון החוב ולהגדיל את יתרת המוזמנים בקופתה. בעקבות המהלך שכלל דחיית חלק מהחוב והנפקת סדרת אג"ח חדשה, המזומנים בקופתה של פרוטליקס צפויים לאפשר לה לממן את פעילותה השוטפת עד 2019.

תחילת סיקור 18 באפריל 2017
שער מניה (₪) 4.03₪
שער מניה ($) 1.05$
שווי שוק (מ' $) 130.3
שווי EV (מ' $) 144.9
חוב נטו (מ' $) 14.6
גבוה (12 ח') 1.51$
נמוך (12 ח') 0.26$

השינוי במניית פרוטליקס

הרכב מחזיקי המניות

המשך הניתוח נגיש למנויי ביולוג. על מנת לקרוא את המשך הניתוח, הצטרפו בחינם לקהילת הבלוג

להצטרפות בחינם
אני מנוי/ה
נגישות