נאש קונטרול: המירוץ לתרופה הראשונה למחלת הכבד הקטלנית

כמה פעמים הכרזתם לעצמכם: "ממחר דיאטה"? לעתים ההחלטה נובעת מהרצון להיראות טוב יותר, ובמקרים אחרים, מתוך חששות מפני הסכנות הבריאותיות הקשורות בעודף משקל. אך מסתבר, שגם אם אינכם שמנים במיוחד, די בתפריט לא מאוזן והיעדר בפעילות ספורטיבית כדי שתסבלו מכבד שומני. כבד מוגדר כשומני, כשהצטברות השומן בתאי הכבד גדולה מ-5%. הצטברות השומן (סטאטוזיס – Steatosis) מתרחשת כשהכבד מתקשה לפרק את השומן הנאגר ברקמותיו.

לרוב, הצטברות השומן אינה גורמת לנזק משמעותי לכבד, אך לעתים שומן זה גורם לדלקת בכבד (הפטיטיס) ולצלקות (פיברוזיס). הופעה של דלקת וצלקות בנוסף על השומן, מוגדרת ככבד שומני עם דלקת כרונית שאינו נובע מצריכת אלכוהול (NASH – Non Alcoholic Steatohepatitis).

חומרת המחלה מאובחנת על פי דרגת הצלקת בכבד:

F0/F1 – היעדר צלקת או צלקת מינימלית
F2 – צלקת בדרגה קלה
F3 – צלקת בדרגה בינונית
F4 – צלקת בדרגה קשה עד שחמת.

NASH – ממחלה שקטה לקטלנית

מדובר במחלה "שקטה" – ללא סימפטומים מיוחדים – עד שנהיה "מאוחר מדי" והיא הופכת לקטלנית במיוחד. בשלב הראשון השומן מצטבר בתאי הכבד; כשההצטברות מובילה לדלקת המחלה מסומנת כהפטיטיס (דלקת כבד); דלקת זו עלולה להביא לצלקות בכבד (פיברוזיס) ובסופו של דבר לשחמת כבד המסכנת חיים. ללא השתלת כבד החולה עלול למות מכשל בכבד או מסרטן הכבד.

עד לאחרונה, ההתוויה NASH לא נחשבה למשמעותית במיוחד, אך תפריט הדיאטה המערבי העשיר בסוכר ושומן שלא ממש מסייעים לבריאותנו, מביא יותר ויותר אנשים לחלות במחלת הכבד הקטלנית. על פי הערכות, כ-10% מאוכלוסיית העולם סובלת מהמחלה, שצפויה להיות הגורם העיקרי להשתלת כבד בשנת 2020.

לצערם של החולים, נכון להיום אין תרופה למחלה. עם זאת, בשנים האחרונות חברות פארמה רבות זיהו את הפוטנציאל העצום וסימנו את ההתוויה כמנוע צמיחה משמעותי. ברקע להחלטה זו, המהפכה שנרשמה בשוק התרופות למחלת כבד אחרת, צהבת נגיפית מסוג C – תרופות שמכירתן מניבות לחברות שפיתחו אותן הכנסות שנתיות של מיליארדי דולרים.

שוק של 35 מיליארד דולר

חלק מהפיתוחים ל-NASH נמצאים כבר בשלבים קליניים מתקדמים והאנליסטים מעריכים כי מכירות התרופות למחלה עשויות לזנק מ-0 אשתקד ל-35 מיליארד דולר בשנת 2025 (!). הסכום הכמעט דמיוני הזה לא נעלם מענקיות הפארמה ורבות מהן פועלות לבסס לעצמן פורטפוליו תרופות לטיפול במחלה. המטרה: ליהנות מקפיצה משמעותית בשווי השוק של בו נסחרת החברה בבורסה.

מדובר בחשבון מכולת פשוט: ענקיות פארמה נסחרות במכפיל של 5-3 על המכירות, כך שתוספת הכנסות של 35 מיליארד דולר, משקפת עלייה מצרפית של 175-105 מיליארד דולר בשווי השוק של החברות שישווקו ב-2025 תרופה ל-NASH.

אז מי החברות המובילות במירוץ לתרופה ומי מועמדת לרכישה בידי ענקיות פארמה הרוצות דריסת רגל בשוק המיליארדים?

המשך הניתוח נגיש למנויי ביולוג. על מנת לקרוא את המשך הניתוח, יש להצטרף לקהילת הבלוג

להצטרפות
אני מנוי/ה
נגישות