מרק עצרה גיוס חולים לניסוי בתרופה קיטרודה עקב מקרי מוות

כיום נערכים עשרות ניסויים קליניים בו הבוחנים את יעילות התרופה קיטרודה בשילוב תרופות נוספות בחולי סרטן

כשלוש שנים לאחר שהתרופה קיטרודה אושרה לשיווק וחוללה מהפכה בתחום הטיפול בסרטן, נראה שהמוניטין המרשים לו זכתה התרופה עומד למבחן.

בתחילת השבוע הודיעה חברת מרק (סימול: MRK), מפתחת התרופה, שהיא נאלצה להפסיק ניסוי שלב 3 בתרופה בחולי מיאלומה נפוצה כדי לחקור מקרי מוות של כמה מהמשתתפים בניסוי.

מקרי המוות התגלו בשתי זרועות טיפול בניסוי: קבוצת חולים, שקיבלו טיפול בעבר במחלה וטופלו כעת בקומבינציה שכללה את התרופות קיטרודה של מרק, פומליסט של סלג'ן (CELG) ודקסמטזון; וקבוצה אחרת, של חולים נאיביים – חולים שטרם טופלו בתרופה אחרת – שנטלו את הקיטרודה יחד עם תרופה אחרת של סלג'ן, רבלימיד.

לדברי מרק, חולים שכבר משתתפים בניסוי, ימשיכו לקבל טיפול, כך שאין מדובר בעצירת הניסוי כולו.

הסיבה למוות טרם התבררה

התרופה קיטרודה מאושרת לטיפול בכמה סוגי סרטן כמו סרטן שלפוחית השתן, סרטן ריאות ומלנומה. עד עתה, בניסויים הקליניים שבוצעו בתרופה, הקיטרודה לא נמצאה מעורבת במקרי מוות.

לכן, נראה שאם הטיפול שקיבלו החולים בניסוי אכן אחראי למותם של החולים, הרי שהדבר נגרם מההשפעה המשולבת של התרופות שניתנו בקומבינציה ולא מבעיית בטיחות הנובעת מטיפול בתרופה קיטרודה עצמה או בתרופה אחרת.

התרופה קיטרודה היא חלק מקבוצת תרופות החוסמות את הקולטן PD-1. הגידול הסרטני מתחבר לקולטן זה ומביא להשתקה של המערכת החיסונית. על ידי חסימת הקולטן, הגידול נותר חשוף בפני המערכת החיסונית והיא מצליחה לתקוף אותו.

בעקבות התוצאות המרשימות שהשיגה התרופה קיטרודה בטיפול בסרטנים שונים, חברות ביוטכנולוגיה רבות – גדולות וקטנות – עורכות כיום ניסויים בתרופות שפיתחו בשילוב עם התרופה קיטרודה, או בשילוב תרופות בעלות מכניזם פעולה דומה לזה של התרופה של מרק. לכן, החולים ותעשיית הפארמה כולה יקווו שארועי המוות שהתגלו בניסוי הם כתוצאה משילוב התרופות ולא כתוצאה מפעילות הקיטרודה עצמה.

האמור בכתבה אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושאי הכתבה.

2017-06-26T20:25:06+02:0014 ביוני 2017|Categories: סרטן|Tags: , , , , , |
נגישות