טיפול CAR-T של נוברטיס הציג נתוני יעילות דומים לאלו של קייט פארמה

תוצאות הניסוי הראשוניות שפורסמו אתמול מלמדות שלשתי החברות פוטנציאל להשיג נתח משמעותי בשוק הטיפול בחולי לימפומה מפושטת של תאי B גדולים.

משקיעי קייט פארמה זכו אתמול (ד') לחדשות מעודדות, כשניסוי שערכה חברת נוברטיס השוויצרית בטיפול CAR-T שהיא מפתחת, לא הצביע על יעילות קלינית גבוהה משמעותית מזו של הטיפול המתחרה של קייט.

בתגובה לחדשות החיוביות, זינקה אתמול מניית קייט (סימול: KITE) בוול סטריט ב-7.1% ועם נעילת המסחר נקבע שווי השוק של החברה בניהולו של ד"ר אריה בלדגרין על כ-4.6 מיליארד דולר.

טיפול CAR-T מאפשר למערכת החיסונית לזהות את התא הסרטני ולתקוף אותו – אתגר לא מבוטל, שכן בשונה מווירוס שחודר לגוף, התא הסרטני הוא תא של הגוף עצמו ולכן עלול "לחמוק" מהמערכת החיסונית.

הטיפול כולל: הוצאות תאי T (תאים של המערכת החיסונית האחראים בין היתר לתקיפת תאים סרטניים) מדמו של החולה; הנדסה גנטית של התאים שהוצאו, כך שיבטאו קולטנים מסוג CAR שתוקפים מטרות על גפי מעטפת התא הסרטני וקולטנים מסוג TCR, התקופים חלבונים בתוף התא הסרטני; ריבוי של תאי ה-T המהונדסים; והחדרת התאים המהונדסים לגופו של החולה באמצעות עירוי.

מחכים להחלטת ה-FDA ביולי

נכון להיום מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) טרם העניק גושפנקא לטיפול מסוג CAR-T. ב-12 ביולי צפויה קבוצה של יועצים חיצוניים ל-FDA לדון בבקשתה של נוברטיס לאשר לשיווק את הטיפול CAR-T, שפיתחה בחולי סרטן מסוג לוקמיה לימפובלסטית חריפה (ALL). אם ה-FDA יאשר את הטיפול של נוברטיס, בתרופה CTL019 שהיא פיתחה, יהיה זה טיפול ה-CAR-T הראשון בשוק.

קייט פארמה פיתחה את התרופה KTE-C19 לטיפול בחול סרטן מסוג לימפומה מפושטת של תאי B גדולים (DLBCL) – הסוג הנפוץ ביותר של מחלת סרטן הדם לימפומה שאינה הודג'קין. אם לא תהיינה הפתעות מיוחדות, קייט צפויה להיות הראשונה שתשיג אישור מה-FDA לטיפול CAR-T בהתוויה זו.

נוברטיס, שדולקת בעקבותיה של קייט בהתוויה DLBCL, דיווחה אתמול שמתוצאות ראשוניות בניסוי שלב 2 שביצעה בתרופה CTL019, עולה כי שיעור התגובה הכולל (Overall Response Rate) של החולים עמד על 45% בשלושה חודשים (23 מתוך 51 מהחולים). כמו כן, ב-37% מהחולים נרשמה הפוגה מלאה.

לשם השוואה, שיעור התגובה הכולל בחולי DLBCL שטופלו בתרופה של קייט עמד על 39% בשלושה חודשים, כשב-33% מהחולים נרשמה הפוגה מלאה של המחלה.

עד אתמול השאלה הגדולה בשוק ה-CAR-T הייתה איזה מוצר יהיה הטוב ביותר ויפנה לשוק הרחב ביותר. ספק אם נכון להשוות בין שני ניסויים שונים, אך לאור התוצאות שפרסמה אתמול נוברטיס, נראה כין אין הבדלי יעילות משמעותיים בין שני הטיפולים. לפחות לא בהתוויה של DLBCL.

תופעות הלוואי יכריעו?

מסיבה זו, ניתן להניח שבמקרה שגם קייט וגם נוברטיס יזכו לאישור שיווק לטיפול בחולי DLBCL, לשתי החברות סיכויים להשיג נתח משמעותי בשוק.

מה שעשוי להבדיל בין שתי החברות הוא הפרופיל הבטיחותי של התרופה. במאי האחרון דיווחה קייט שאחד החולים שהשתתף בניסוי נפטר מבצקת במוח. הודעה זו באה לאחר שהמתחרה שלה ג'ונו תרפיוטיקס (JUNO), שפיתחה טיפול CAR-T דומה, דיווחה על מותם של 5 חולים מאותה הסיבה. נכון להיום, לא ידוע על חולה שנפטר על רקע טיפול בתרופה של נוברטיס.

האמור בכתבה אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושאי הכתבה.

2017-07-02T08:46:55+02:008 ביוני 2017|Categories: סרטן|Tags: , , , |
נגישות