ורטקס: תוצאות מבטיחות בניסויים קליניים בחולי סיסטיק פיברוזיס

הניסויים בחנו שלושה מוצרים חדשים המתקנים את הפגם בחלבון CFTR בקומבינציה עם תרופות נוספות שפיתחה החברה ופונים לקבוצת חולים שטרם זכתה לטיפול יעיל.

חברת ורטקס (סימול: VRTX) פרסמה אמש (ג') תוצאות מבטיחות בניסויים קליניים מוקדמים לשלושה טיפולי "הדור הבא" לסיסטיק פיברוזיס שמפתחת החברה.

סיסטיק פיברוזיס (CF) היא מחלה תורשתית הנגרמת כתוצאה מפגם בחלבון CFTR, הגורם להפרשות להפוך לצמיגות. צמיגות זו מביאה לבסוף לחסימות שונות בגוף: חסימה בדרכי הנשימה, הגורמת לזיהומים חוזרים והרס של דרכי הנשימה והריאות; חסימה בלבלב המונעת הפרשת אנזימים חיוניים לספיגת המזון במעי; וחסימה בצינור המוביל את הזרע עד למצב של עקרות.

הניסויים שתוצאותיהם פורסמו אתמול בחנו שלושה מוצרים חדשים המתקנים את הפגם בחלבון CFTR בקומבינציה עם תרופות נוספות שפיתחה החברה. נתוני הניסויים, בשילוב עם ניסוי נוסף שוורטקס צפויה להתחיל עד סוף השנה, יסייעו לה להחליט מי משלושת הטיפולים יתקדם לניסויים קלינייים בשלב 3.

אם אחד מהמוצרים או יותר יזכו לאישור שיווק, תהיה זו בשורה משמחת עבור חולי הסיסטיק פיברוזיס, שכן תוצאות הניסויים שפרסמה אתמול ורטקס הצביעו על יעילות הטיפול בקבוצת חולים, שעד עתה לא נמצא לה טיפול מספק – חולים הנושאים עותק אחד בלבד של המוטציה F508del. בכך, ורטקס מגדילה את פוטנציאל השוק שלה ל-90% מחולי סיסטיק פיברוזיס.

כדי להבין את הבשורה בתוצאות הניסויים שפרסמה ורטקס, יש לסקור את המוצרים הקודמים שפיתחה החברה – מוצרים שהביאו למהפכה בתחום הטיפול במחלה ממנה סובלים כ-75 אלף ילדים ומבוגרים בארה"ב.

קלידקו – יעילה עבור כ-4,000 חולים בלבד

התרופה המהפכנית הראשונה שהשיקה ורטקס היא קלידקו (Kalydeco). התרופה אושרה לשיווק ב-2012 לחולי סיסטיק פיברוזיס בהם אובחנה המוטציה G551D, שגורמת לחוסר תפקוד חלקי של החלבון CFTR.

החומר הפעיל בתרופה, איבקפטור (Ivacaftor), מפעיל חלבוני CFTR שאינם פעילים או שפעילותם נמוכה, ובכך מביא לשיפור משמעותי בתפקודי הריאה עד כדי עצירה בהתדרדרות תפקודי הריאות.

ניסויים קליניים שבוצעו בקלידקו הראו על שיפור של 10.6 נקודות ביחס למצב הבסיס במדד ppFEV1, הבוחן את תפקודי הריאה. על אף התוצאות המרשימות, קלידקו יעילה רק עבור כ-4,000 מחולי הסיסטיק פיברוזיס.

אורקמבי – מרחיבה את הטיפול ל-30 אלף חולים

ביולי 2015 ורטקס השיקה תרופה נוספות – אורקמבי (Orkambi). מדובר בשילוב של החומר הפעיל בקלידקו והחומר הפעיל לומקפטור (Lumacaftor). התרופה אושרה לטיפול בחולי סיסטיק פיברוזיס בהם התגלו שני עותקים של המוטציה F508del, לאחר שבניסוי הקובע, הציגה התרופה שיפור של 2.5 נקודות ביחס למצב הבסיס במדד ppFEV1. אישור התרופה לטיפול בקבוצת החולים הנושאים את שני עותקי המוטציה, הגדיל את אוכלוסיית החולים המתאימה לטיפול באורקמבי וקלדקו ל-30 אלף חולים.

החדשנות של התרופה אורקמבי בכך שהיא מתקנת את הפגם הספציפי בחלבון CFTR הפוגם בהעברת מים וכלור בגוף (ובכך מביא לעלייה בצמיגות ההפרשות).

התרופה אורקמבי תוקפת למעשה את אותה המטרה שמנסה לתקוף התרופה PRX-110 שפיתחה פרוטליקס, גרסה משופרת לתרופה פולמוזיים שפיתחה רוש-ג'ננטק, והציגה בניסוי שלב 2 שיפור של 3.4 נקודות ביחס למצב הבסיס במדד ppFEV1.

מדובר בתוצאות עדיפות משמעותית על אלו שהציגה האורקמבי, שכן התוצאה של ורטקס הושגה כש-74% מהחולים נטלו אורקמבי במקביל לשימוש בפולמוזיים.

על אף העלייה בהיקף החולים לה פונה התרופה, השיפור הזניח בשיפור תפקודי הריאה בהשוואה לביצועי התרופה קלידקו ותופעות הלוואי להן גרמה התרופה אורקמבי, הביאו חלק מהמדינות מחוץ לארה"ב להחליט שלא להעניק שיפוי ביטוחי לתרופה.

טזקפטור – צפויה להרחיב את הטיפול ל-44 אלף חולים

במרץ האחרון פרסמה ורטקס תוצאות מבטיחות משני ניסויים קליניים בשלב 3 שערכה בתרופה טזקפטור (Tezacaftor) בשילוב עם איבקפטור (החומר הפעיל בקלידקו ואחד מהחומרים הפעילים באורקמבי).

התרופה טזקפטור מתקן את החלבון CFTR הפגום והיא פועלת לנייד את החלבון למקום המתאים על מעטפת התא. ברגע שהחלבון מגיע למקום המתאים, התרופה איבקפטור פותחת את תעלות החלבון ומקלה על הובלת הכלור והנתרן אל ומחוץ לתאים – מכניזם פעולה שמאפשר את הפחתת צמיגות ההפרשות.

ניסוי אחד, שבחן את יעילות ובטיחות הקומבינציה בחולים להם שני עותקים של המוטציה F508del, הציג שיפור של 4 נקודות ביחס למצב הבסיס של החולה במדד ppFEV1 לעומת פלסבו; ניסוי נוסף, שנערך בחולים להם עותק אחד של המוטציה F508del ומוטציה נוספות שנמצאה מגיבה לטיפול בקלידקו, הצביע על שיפור של 6.8% בהשוואה לחולים שטופלו בפלסבו.

כמו כן, מקרי תופעות הלוואי שהופיעו בחולים שטופלו בקומבינציה, לא עלה על זה של החולים שטופלו בקבוצת הביקורת, כך שגם פרופיל הבטיחות של הטיפול תומך בקבלת אישור שיווק לתרופה ומגדילה את סיכויי קבלת השיפוי הביטוחי.

פוטנציאל להגדיל את כמות החולים ל-68 אלף

אתמול בלילה דיווחה ורטקס תוצאות מניסויים קליניים בקומבינציות שכוללות שלושה מוצרים. כאמור, כל הקומבינציות הראו תוצאות יעילות מבטיחות ועשויות להיכנס לניסויים קליניים שלב 3 בתחילת השנה הבאה:

הקומבינציה: VX-440, טזקפור, איבקפור

ניסוי שלב 2 שבחן את התרופות טזקפור ואיבקפור (הקומבינציה שתוצאותיה פורסמו במרץ) בשילוב עם התרופה VX-440, מתקן חלבון CFTR חדש שוורטקס מפתחת ובדומה לטזקפור, מסייע לניוד החלבון הפגום למקום המתאים על מעטפת התא.

חולים בעלי עותק אחד של המוטציה F508del שטופלו בקומבינציה הכוללת את התרופה VX-400 במינון של 600 מיליגרם הציגו שיפור של 12 נקודות בסיס בתפקודי הריאה.

חולים בעלי שני עותקים של המוטציה F508del שטופלו בקומבינציה זו, הציגו שיפור של 9.5 נקודות בסיס בתפקודי הריאה.

הקומבינציה: VX-152, טזקפור, איבקפור

ניסוי שלב 2 שבחן את התרופות טזקפור ואיבקפור (הקומבינציה שתוצאותיה פורסמו במרץ) בשילוב עם התרופה VX-152, מתקן חלבון CFTR חדש שוורטקס מפתחת ובדומה לטזקפור ו-VX-440, מסייע לניוד החלבון הפגום למקום המתאים על מעטפת התא.

חולים בעלי עותק אחד של המוטציה F508del שטופלו בקומבינציה הכוללת את התרופה VX-152 במינון של 200 מיליגרם הציגו שיפור של 9.7 נקודות בסיס בתפקודי הריאה.

חולים בעלי שני עותקים של המוטציה F508del שטופלו בקומבינציה זו, הציגו שיפור של 7.3 נקודות בסיס בתפקודי הריאה.

הקומבינציה: VX-152, טזקפור, איבקפור

ניסוי שלב 1 שבחן את התרופות טזקפור ואיבקפור (הקומבינציה שתוצאותיה פורסמו במרץ) בשילוב עם התרופה VX-659, מתקן חלבון CFTR חדש שגם הוא מסייע לניוד החלבון הפגום למקום המתאים על מעטפת התא.

חולים בעלי עותק אחד של המוטציה F508del שטופלו בקומבינציה הכוללת את התרופה VX-659 במינון של 120 מיליגרם הציגו שיפור של 9.6 נקודות בסיס בתפקודי הריאה.

בכל הקומבינציות נרשמה יעילות גבוהה יותר ככל שהמינון של מתקן החלבון הייתה גבוהה יותר. בוורטקס אמרו אתמול בשיחת הוועידה שקיימה החברה לאחר נעילת המסחר בוול סטריט, כי הם יבחנו אפשרות להגדיל את המינון לצורך השגת יעילות גבוהה יותר.

האמור בכתבה אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושאי הכתבה.

נגישות