הזירה של וסקולר ביוג'ניקס מתחממת: ריג'נרון, פייזר ומרק מצטרפות למרוץ לתרופה לסרטן המוח

הכישלונות האחרונים בפיתוח תרופה לטיפול בסרטן המוח הקטלני, גליובלסטומה רב-צורנית (GBM – Glioblastoma multiforme), לא הרתיעו את ענקיות התרופות ריג'נרון (סימול: REGN), פייזר (PFE) ומרק (MRK) להודיע השבוע על כוונתם לבצע ניסויים קליניים בהתוויה.

ראשונה הייתה ריג'נרון שהודיעה על שיתוף פעולה עם חברת אינוביו (INO). ריג'נרון תביא לשותפות את התרופה REGN2810, שפיתחה החוסמת את הקולטן PD-1 ובכך מקשה על תאי הסרטן להשמיד את תאי מערכת החיסון הנדרשים למלחמה בגידול. התרופה של ריג'נרון תינתן במסגרת קומבינציה של תרופות הכוללת שני מוצרים שפיתחה אינוביו: INO-5401, תרופה המיועדת לעורר תגובה חיסונית של תאי T כנגד מגוון אנטיגנים; ו- INO-9012, שתפקידו לעודד את המערכת החיסונית להילחם בסרטן.

ריג'נרון ואינוביו יגייסו חולים שטרם טופלו ב-GBM (חולים נאיביים), בתקווה להוכיח שביכולתה של הקומבינציה להאריך את משך חיי המטופלים. התחזית באשר להתפתחות המחלה וסיכויי ההחלמה לא מעודדת: הטיפול המתקדם ביותר לחולים (Standard of Care) מספק שיעור הישרדות ממוצע של כ-15 חודשים מיום האבחנה, כשרק כשלושה אחוזים מהחולים שורדים יותר מ-5 שנים.

סביר להניח שריג'נרון סימנה את ההתוויה בגליובלסטומה כנישה דלילה יחסית בתחרות, זאת לאור ההצלחות שרשמו חוסמי PD-1 או PD-L1 של ענקיות תרופות אחרות כמו בריסטול מאיירס (BMY), מרק, רוש-ג'ננטק (RHHBY) ופייזר ושותפתה מרק הגרמנית (MRK.DE) בטיפול בסרטנים אחרים. אולם ביום שלישי האחרון, יממה אחת בלבד לאחר ההודעה של ריג'נרון ואינוביו על שיתוף פעולה ביניהן, הודיעה גם החברה הפרטית וקסים (Vaximm) על שיתוף פעולה עם פייזר ומרק הגרמנית בניסוי קליני בגליובלסטומה בחולים נאיביים. ניסוי זה יבחן את השימוש בחיסון VXM01 שמפתחת וקסים בשילוב עם חוסם ה-PD-L1 של פייזר ומרק. בתחילת השנה הודיעה גם חברת אגנוס (AGEN) כי היא מתכוונת לבצע ניסוי שלב 2 בחיסון שפיתחה בשילוב עם התרופה קיטרודה, שפיתחה מרק האמריקאית, החוסמת את הקולטן PD-1.

להצליח היכן שבריסטול מאיירס נכשלה

עד עתה, תרופות המבוססות על מנגנון דומה לזה של התרופה של ריג'נרון הוכיחו יעילות בהארכת משך חיי הטיפול בחולים בסוגים שונים של סרטן, אך לא ב-GBM. כך למשל, בחודש שעבר דיווחה בריסטול מאיירס, שהתרופה אופדיבו, החוסמת את הקולטן PD-1, נכשלה בניסוי קליני שלב 3 בחולי גליובלסטומה חוזרת (rGBM) – חולי גליובלסטומה שכבר טופלו בהתוויה בניתוח, הקרנות וכימותרפיה וחלו שוב במחלה.

החולים בניסוי שערכה בריסטול מאיירס, טופלו באופדיבו בשילוב עם התרופה איפילימומב (Yervoy), שנצמדת לתאי המערכת החיסונית הבריאים, משנה את אופן פעילותם ובכך מסייעת למערכת החיסונית להרוס תאים סרטניים. לצערכם של החולים, הטיפול בשתי התרופות לא הצליח להשיג יעילות גבוהה מהתרופה הביולוגית אווסטין, הטיפול המקובל בחולי rGBM. בריסטול לא קופאת על השמרים ובימים אלו מבצעת שני ניסויים קליניים בשלב 3 בחולי גליובלסטומה נאיביים בתרופה אופדיבו בשילוב עם הקרנות וכימותרפיה.

וסקולר ביוג'ניקס (VBLT) הישראלית מבצעת בימים אלו ניסוי קליני שלב 3 בתרופה VB-111 שפיתחה ופועלת להרוס את כלי הדם המזינים גידולים סרטניים. לניסוי גויסו 256 חולי rGBM, כשתוצאות הביניים יתקבלו לאחר 105 מקרי מוות או לאחר שמחצית מהמשתתפים בניסוי ישרדו לפחות 12 חודשים, המאוחר מבניהם. תוצאות אלו צפויות בחודשים הקרובים. התוצאות הסופיות יתקבלו בתחילת 2018, לאחר מותם של 189 מהחולים שהשתתפו בניסוי.

האמור בכתבה אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושאי הכתבה.

נגישות