הדור הבא של מהפכת הטיפול בסרטן

שתי חברות שמפתחות טיפולי CAR-T יעילים ובטוחים יותר מנוברטיס וקייט פארמה

תחום הטיפול בסרטן עבר בשנים האחרונות מהפכה עם אישורם של טיפולי אימונותרפיה, המעודדים את המערכת החיסונית להילחם בסרטן. השבוע מהפכה זו עשויה לבצע קפיצת מדרגה נוספת, כשקבוצה של יועצים חיצוניים למנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ידון בבקשתה של נוברטיס (סימול: NVS) לאשר את התרופה CTL019 שפיתחה, לטיפול בחולי סרטן מסוג לוקמיה לימפובלסטית חריפה (ALL).

התרופה של נוברטיס היא טיפול CAR-T, המאפשר למערכת החיסונית לזהות את התא הסרטני ולתקוף אותו. מדובר באתגר לא מבוטל, שכן בשונה מווירוס שחודר לגוף, התא הסרטני הוא תא של הגוף עצמו ולכן המערכת החיסונית אינה רואה בו מטרה שיש לתקוף.

בעיני רבים, טיפול CAR-T נחשב לאימונותרפיה האולטימטיבית: טיפול המותאם באופן אישי למערכת החיסון של החולה.

שווי שוק של מיליארדי דולרים

תחילה, מוציאים תאי T (תאים של המערכת החיסונית האחראים בין היתר לתקיפת תאים סרטניים) מדמו של החולה; לאחר מכן מבצעים הנדסה גנטית של התאים שהוצאו, כך שיבטאו קולטנים מסוג CAR (שתוקפים מטרות על גבי מעטפת התא הסרטני) וקולטנים מסוג TCR (התוקפים מטרות בתוך התא הסרטני); לאחר ריבוי של תאי ה-T המהונדסים, מחדירים תאים אלו לגופו של החולה באמצעות עירוי, ובזה מסתיים הטיפול.

זה אולי נשמע כמו מדע בדיוני, אך אם הטיפול של נוברטיס יאושר על ידי ה-FDA, יהיה זה טיפול ה-CAR-T הראשון בשוק ותחילתה של מהפכה חדשה בתחום הטיפול בסרטן.

נוברטיס היא לא היחידה שמפתחת טיפולי CAR-T. עד סוף השנה, ה-FDA צפוי להחליט אם לאשר את טיפול CAR-T שפיתחה קייט פארמה (סימול: KITE) לחולי סרטן מסוג לימפומה מפושטת של תאי B גדולים (DLBCL) – הסוג הנפוץ ביותר של סרטן הדם לימפומה שאינה הודג'קין.

אחרי השתיים דולקות חברות נוספות, כשמהתקדמות שביניהן הן ג'ונו (סימול: JUNO) ובלובירד ביו (סימול: BLUE), שצפויות להשיק טיפול CAR-T משלהן בשנים הקרובות.

הציפייה להכנסות ענק משיווק הטיפול המהפכני, הפכה את החברות הפועלות בתחום ה-CAR-T למועמדות לרכישה בידי ענקיות הפארמה והזניקה את שווין. כך למשל, קייט פארמה, חברה שמעולם לא זכתה באישור FDA לשיווק תרופה כלשהי, כבר נסחרת לפי שווי של כ-6 מיליארד דולר.

הטיפולים עלולים להתברר ככישלון שיווקי

האם המחיר מוצדק? כנראה שאין מחיר לחלום. אך גם חלום טוב עלול להפוך במהרה לחלום בלהות וטיפולי ה-CAR-T עלולים להתברר כאתגר שיווקי לא מבוטל. הסיבה: תג המחיר של כל טיפול שעשוי להאמיר ליותר מ-600 אלף דולר.

ה-FDA בוחר האם לאשר תרופה על בסיס יעילותה ובטיחותה, אך תפקידם של המבטחים להחליט כמה הם מוכנים לשלם עבור טיפול CAR-T, שהצליח להביא להפוגה מלאה במחלה בחלק מהחולים, אך בחולים אחרים שימש למעשה כתחנת ביניים בין טיפול תרופתי כושל להשתלת מח עצם.

כלומר, לא מן הנמנע, שהטיפולים של נוברטיס וקייט ידלגו מעל משוכת ה-FDA, אך יכשלו במכירות.

אך מה אם ניתן היה לפתח טיפול CAR-T המופק בייצור מסחרי ולכן בעלויות נמוכות יותר? האם יש אפשרות לפתח טיפול יעיל ובטוח מזה שמציעות נוברטיס, קייט וג'ונו?

שתי חברות שמפתחות את הדור הבא של טיפולי ה-CAR-T ונסחרות לפי שווי של פחות ממיליארד דולר.

על מנת לקרוא את המשך הניתוח, יש להצטרף לקהילת הבלוג

להצטרפות
אני מנוי/ה

האמור בכתבה אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושאי הכתבה.

נגישות