הבעת אמון? השוק לא מעניק פרמייה להסכם פרוטליקס עם קייסי

חברת הביוטכנולוגיה פרוטליקס (סימול: PLX) דיווחה אתמול (ד') על הסכם למסחור התרופה PRX-102 שהיא מפתחת לטיפול במחלת הפברי לחברת קייסי האיטלקית. הסכם המסחור הוא לשיווק התרופה מחוץ לארה"ב בלבד. כיצד ישפיע הסכם המסחור על פרוטליקס והאם התמורה שתקבל החברה מצדיקה את הוויתור על ההכנסות הפוטנציאליות ממכירת התרופה לפברי?

50 מיליון סיבות לחתום על הסכם

כחלק מההסכם פרוטליקס תקבל 25 מיליון דולר באופן מיידי, כשקייסי תשתתף בהוצאות הפיתוח בסכום דומה. בכך למעשה קייסי מתחייבת להעביר לפרוטליקס 50 מיליון דולר, זאת בטרם תתברר  יעילותה הקלינית של התרופה בניסוי שלב 3, שעורכת היום החברה מכרמיאל.

פרוטליקס אף עשויה לקבל מענקים נוספים בהיקף כולל של עד 320 מיליון דולר בהתאם לעמידה באבני דרך. אם התרופה תאושר לשיווק, פרוטליקס תהיה זכאית גם לתמלוגים בשיעור של 35%-15% מהמכירות.

עד לחתימה על הסכם המסחור, החברה בניהולו של משה מנור תכננה לממן בעצמה את הניסויים הקליניים עד לאישור התרופה. לכן, העובדה שקייסי תשתתף בהוצאות הפיתוח בהיקף של עד 10 מיליון דולר בשנה (ובסה"כ 25 מיליון דולר), מאפשרת לפרוטליקס לבצע שימוש אחר במזומן שהתפנה.

שימוש שכזה עשוי להיות בדמות תוספת מוצרים חדשים לצנרת התרופות של החברה או מימון עצמאי של ניסוי קליני שלב 2 נוסף בתרופה שהחברה מפתחת לסיסטיק פיברוזיס.

השוק לא מאמין בפברי?

נכון לסוף יוני, ההון המונפק של פרוטליקס עמד על כ-127.5 מיליון מניות. מאחר ולפרוטליקס אג"ח להמרה בהיקפים משמעותיים, יש להתייחס לכמות המניות שלה בדילול מלא (המרת החוב במלואו למניות). בסוף הרבעון השני כמות המניות בדילול מלא עמדה על 192.6 מיליון מניות. במהלך חודש יולי, פרוטליקס גייסה אג"ח נוסף להמרה, כך שבפועל, כמות המניות בדילול מלא גדולה מ-200 מיליון מניות.

היום תתקיים אסיפת בעלי המניות של פרוטליקס בה ידרשו בעלי המניות לאשר להגדיל את ההון המונפק ב-100 מיליון מניות ל-350 מיליון מניות. כמות ההון החדשה גדולה מכמות המניות הנדרשת לצורך המרת החוב, כדי לאפשר לפרוטליקס חופש פעולה לגיוס עתידי נוסף.

עדכון על תוצאות אסיפת בעלי המניות והמשמעות עבור פרוטליקס:

לצורך החישוב נקצין ונאמר שכמות המניות של פרוטליקס בדילול מלא היא 350 מיליון מניות.

אתמול עלתה מניית פרוטליקס בארה"ב בכ-26.9% (או 18 סנט למניה) בתגובה להודעה על הסכם המסחור. אם נכפיל את התוספת לכל מניה ב-350 מיליון מניות, נקבל 63 מיליון דולר בלבד.

לפרוטליקס כבר מובטח 50 מיליון דולר מההסכם עם קייסי, כך שהפער (13 מיליון דולר) משקף את השווי שהשוק נותן ליתר התמורה מהסכם המסחור – עד 350 מיליון דולר ו-15% מהמכירות – בקיזוז ההכנסות הפוטנציאליות עליהן מוותרת פרוטליקס.

כך או כך, מאחר ופער זה זניח ובפועל נמוך משמעותית ומתקרב ל-0, נראה שבשוק ההון לא העניקו פרמיה כלשהי לאמון של קייסי במוצר של פרוטליקס או ליכולתה של קייסי לשווק בצורה טובה יותר את המוצר לעומת פרוטליקס. אפשרות אחרת, שהשוק לא מתמחר סיכוי כלשהו לפברי ולכן השינוי בשווי השוק של פרוטליקס הוא תוצאה ישירה של תוספת המזומן לקופת החברה.

מוותרת על עד 59% משוק הפברי

מכירות התרופות לפברי ב-2016 הסתכמו בכ-1.2 מיליארד דולר, כשהשוק צפוי לצמוח מדי שנה בשיעור של כ-5%. שוק הפברי נשלט בידי סאנופי-ג'נזיים (SNY) ושייר (SHPG). במהלך הרבעון השלישי של 2016 נכנסה שחקנית חדשה לשוק הפברי באירופה עם אישורה לשיווק של התרופה גלאפולד, שפיתחה אמיקוס תרפיוטיקס (FOLD).

כאמור, זכויות השיווק שהעניקה פרוטליקס בהסכם המסחור אינן כוללות את השוק האמריקאי. היקף השוק האמריקאי – שנובע כולו ממכירות התרופה פברזיים של סאנופי-ג'נזיים – הסתכם אשתקד ב-363 מיליון דולר (31% משוק הפברי). לכן, הסכם המסחור מקנה לקייסי את זכויות השיווק לכמעט 70% משוק הפברי.

בפועל, פרוטליקס מוותרת על נתח קטן יותר מהעוגה. לפי הסכם המסחור, פרוטליקס זכאית גם לתמלוגים בשיעור של 35%-15% מהמכירות, כך שלפחות 15% מהשוק של קייסי "יישאר" בידיה של החברה מכרמיאל. במילים אחרות, פרוטליקס מוותרת רק על עד כ-59% משוק הפברי.

לניתוח המלא של חברת פרוטליקס לחצו כאן

האמור בכתבה אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושאי הכתבה.

2017-10-21T11:11:37+02:0019 באוקטובר 2017|Categories: פרוטליקס|Tags: , , , , , |
נגישות