האם קמהדע תזכה באישור שיווק למוצר באינהלציה באירופה?

רשות התרופות האירופית (EMA) צפויה להחליט במחצית השנייה של השנה אם לאשר את מוצר ה-AAT של קמהדע באינהלציה. המוצר מיועד לטיפול בחולים בחסר הגנטי בחלבון אלפא 1 אנטיטריפסין (AATD). בקמהדע בחרו להגיש את תיק התרופה לאישור, למרות שהמוצר לא עמד ביעדים העיקריים של הניסוי הקובע. בכך הנהלת קמהדע משדרת אופטימיות, אך ספק אם אופטימיות זו צריכה לדבוק גם במשקיעים.

המדד העיקרי של הניסוי היה הארכת פרק הזמן שחולף מרגע קבלת הטיפול, ועד לאירוע ההחמרה הראשון במצבו של החולה בדרגת חומרה בינונית עד קשה. קמהדע כאמור, לא עמדה ביעד זה, אך מניתוח הנתונים שסיפקה עולה כי מתן באינהלציה של החלבון אלפא 1, סייע להקטין את כמות אירועי ההחמרה הראשונה. עוד נמצא כי אירועי קוצר הנשימה היו פחות קשים בהשוואה לקבוצה שקיבלה פלסבו. בנוסף, קמהדע דיווחה שנרשמה מובהקות סטטיסטית בשיפור תפקוד הריאה וכי הטיפול במוצר בטוח וסביל.

קמהדע לא הסתפקו בנתונים מניסוי זה ומסרו לרגולטור האירופי נתונים מניסוי שלב 2 שביצעה החברה במוצר בארה"ב. מהניסוי עלה שרמות החלבון בריאה בחולים שטופלו בתרופה באינהלציה, היו גדולות משמעותית מאלו שנצפו בקבוצת הפלסבו. אם לא די בכך, רמות החלבון שנמדדו היו גם גבוהות מאלה שנרשמו בחולים שהשתתפו בניסוי קודם שבוצע בתרופה גלסיה, תרופת הדגל של קמהדע המאושרת על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לשיווק בארה"ב.

במילים אחרות, אם מתן החלבון אלפא 1 יעיל בטיפול בחולי AATD, הרי שהעברת החלבון לריאות באמצעות אינהלציה עדיפה על מתן החלבון בעירוי. הבעיה נעוצה במילה "אם". כלומר, אין ספק שמתן חלבון אלפא 1 יעיל בחולי AATD. יעידו על כך אלפי חולים שצורכים את החלבון בעירוי כבר שנים רבות. אלא שעד לכתיבת שורות אלה, הטיפולים שאישר ה-FDA, ביניהם גלסיה, התבססו על רמות החלבון – יעד בו כאמור עמדה קמהדע בניסוי שלב 2 שביצעה בארה"ב – ולא על סמך יעילות מתן החלבון.

האם הניסוי באלפא-1 היה קצר מדי?

אז מדוע הניסוי של קמהדע לא עמד ביעדי הניסוי העיקריים? כנראה שהתשובה נעוצה במשך הניסוי המצומצם. ניסוי שלב 2/3 שביצעה החברה נמשך 50 שבועות בלבד ונראה שיש צורך בתקופה ארוכה יותר – אולי אפילו יותר מ-3 שנים של טיפול – כדי שזה יוכל להצביע על שיפור מובהק סטטיסטית במצבם של החולים. לא מן הנמנע שאם החולים באינהלציה היו מקבלים טיפול ממושך בתרופה של קמהדע, ורק לאחר תקופה זו, הרופאים היו מתחילים למדוד את הזמן עד לאירוע ההחמרה הראשון במצבו של החולה בדרגת חומרה בינונית עד קשה, היה ניתן להוכיח יעילות מובהקת סטטיסטית.

כאמור, קמהדע לא עמדה ביעדי הניסוי העיקריים, כך שנקודת הפתיחה שלה בעייתית וסיכוייה לזכות באישור השיווק המיוחל באירופה נמוכים יחסית. סביר להניח שגם הנתונים הנוספים שהעבירה קמהדע ל-EMA לא יסייעו והחברה בניהולו של עמיר לונדון תצטרך לבצע ניסויים קליניים נוספים כדי לזכות באישור המיוחל. אם קמהדע תזכה במפתיע באישור השיווק באירופה, היא עדיין תתקשה בקבלת שיפוי ביטוחי למוצר במדינות היבשת, בוודאי בהיקפים דומים לאלו הנהוגים בארה"ב – עד 100 אלף דולר עלות טיפול שנתי בחולה.

קושי בגיוס חולים

לא מדובר בניסוי פשוט. אם הפתרון אכן נעוץ במשך הניסוי הקליני, קמהדע תתקשה לאתר חולים ב-AATD שיסכימו ליטול את הסיכון בנטילת פלסיבו למשך תקופה ארוכה, זאת במקום החלבון הכל כך נחוץ להם. עם זאת, אין מדובר במלאכה בלתי אפשרית: עבור רבים מהחולים במזרח אירופה טיפול כלשהו ב-AAT אינו זמין בגלל שהמדינה לא אישרה שיפוי ביטוחי לחלבון; כמו כן, במדינות אירופה בהן יש שיפוי ביטוחי לטיפול בעירוי, חלק לא מבוטל מהחולים ב-AATD מוותרים על הטיפול לאור העובדה שיעילותו מוטלת בספק, כך שהם עשויים להסכים להשתתף בניסוי, גם בידיעה שהם עלולים להיות מוגרלים לקבוצה שתטופל בפלסבו.

אגב, בימים אלה קמהדע, שותפתה שייר (סימול: SHPG) ומתחרותיהן בשיווק הטיפול לחולי ה-AATD, גריפולס (GRFS) וסי.אס.אל (CSL.AX) עורכות ניסוי שלב 4 (ניסוי שנערך במקביל לשיווק התרופה), שיבדוק את יעילות הטיפול בעירוי. אם מנהל המזון והתרופות האמריקאי יקבל את תוצאות הניסוי ואת יעילות מתן החלבון בעירוי, תהיה זו בשורה מעודדת לקמהדע, אך היא עדיין תידרש להוכיח בניסויים קליניים את יעילות המוצר באינהלציה.

בינתיים, קמהדע יכולה להתנחם בעובדה ששיתוף הפעולה שלה ושייר בשיווק הגלסיה בארה"ב נמשך וצפוי לצמוח משמעותית בשנים הקרובות. הסיבה: רוב החולים ב-AATD טרם הובחנו במחלה ולכן לא מקבלים את אחד מהטיפולים המסורתיים בעירוי. בממוצע נדרשות יותר משבע שנים (!!) מהרגע בו מופיעים הסימפטומים בחולה ועד לאבחונו בחסר הגנטי בחלבון אלפא 1 אנטיטריפסין. לכן, על פי הערכות, כ-90% מהחולים ב-AATD אינם מאובחנים או שמאובחנים בטעות באסטמה או ב-COPD. ככל שהמודעות ל-AATD תגדל, כך יאובחנו יותר חולים במחלה וייגבר הביקוש לתרופה גלסיה ולמתחרותיה, מה שצפוי לתמוך בהמשך מגמת הצמיחה של קמהדע.

האמור בכתבה אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושאי הכתבה.

נגישות