אישור השיווק לחיסון לכלבת - אבן הדרך המשמעותית ביותר של קמהדע השנה

אם לא תהינה הפתעות, בעוד פחות מארבעה חודשים צפויה קמהדע לקבל את אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לשיווק חיסון לכלבת.

החיסון, KamRAB – שאותו כבר משווקת קמהדע בהצלחה מחוץ לארה"ב – הציג בניסוי שלב 2/3 יעילות שאינה נופלת מהמוצר המוביל בשוק שפיתחה חברת גריפולס מספרד. ההחלטה על אישור התרופה, תתקבל עד ל-29 באוגוסט השנה.

פרט לאישור ה-FDA, לקמהדע שתי אבני דרך משמעותיות נוספות עד סוף השנה: פרסום תוצאות שלב 2/3 מניסוי שהחברה עורכת בשיתוף עם שייר, בתרופה D1-AAT בחולי סוכרת מסוג 1; והחלטת מנהל התרופות האירופי על אישור התרופה AAT באינהלציה בחולי חסר גנטי בחלבון אלפא-1. עם זאת, לחיסון לכלבת, שאותו תשווק קמהדע בשיתוף עם חברת קדריון, הסיכויים הגבוהים ביותר להניב לקמהדע הכנסות בטווח הקרוב.

ביקושים מוגבלים לחיסון לכלבת

על פניו, שוק החיסונים לכלבת מצומצם יחסית: מדי שנה ניתנים בארה"ב כ-40 אלף חיסונים לכלבת, שעלותם הכוללת למבטחים מסתכמת בכ-100 מיליון דולר. אולם אם קמהדע וקדריון יצליחו להשיג דריסת רגל בשוק הנשלט על ידי גריפולס, ההכנסות שיתקבלו הן משמעותיות עבור חברה כמו קמהדע, שצפויה להגיע השנה ליעד הכנסות של 100 מיליון דולר.

נכון להיום, למוצר HyperRab של גריפולס נתח שוק של יותר מ-90% משוק החיסונים לכלבת בארה"ב. מוצר בודד נוסף בשוק האמריקאי, Imogam, משווק על ידי סאנופי, אך הוא מוגבל לשימוש במקרים בהם החשיפה לכלבת אושרה, זאת לעומת המוצר של גריפולס המיועד לשימוש גם במקרה ויש חשד לחשיפה לכלבת. מסיבה זו, גריפולס היא המתחרה העיקרית של קמהדע וקדריון.

אז מה סיכויו של KamRAB להשיג נתח שוק משמעותי? במידה רבה, סיכויי ההצלחה של קמהדע ושותפתה תלויה בהתנהלות גריפולס והמבטחים בארה"ב. החברה הספרדית רשמה ב-2016 הכנסות שנתיות של יותר מ-4 מיליארד יורו, כך שהיא יכולה להרשות לעצמה להפחית משמעותית את מחירי החיסון ולהפוך את השוק עבור קמהדע ללא רלוונטי.

הכנסה משמעותית עבור קמהדע

עם זאת, מאחר וגריפולס נחשבת כרגע (פחות או יותר) לספק יחיד, ייתכן והמבטחים בארה"ב ירצו להבטיח את מקור אספקה נוסף לחיסון לכלבת – מהלך שיבטיח נתח שוק לא מבוטל לקמהדע. במקרה כזה, העובדה שיש שני שחקנים בשוק עלולה להביא להורדת מחירים מצד גריפולס, כך שהשוק, המוערך כרגע בכ-100 מיליון דולר, עשוי להתכווץ.

גם במקרה של התכווצות השוק, נראה שסיכוייה של קמהדע לרשום הכנסות של עד 10 מיליון דולר סבירים בהחלט. כאמור, עבור חברה כמו קמהדע, מדובר בתוספת משמעותית להכנסות ולשורות הרווח.

האמור בכתבה אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם. לכותב אין עניין אישי בנושאי הכתבה.

2017-06-01T15:08:39+02:004 במאי 2017|Categories: קמהדע|Tags: , , , , , , , |
נגישות